• 0312 473 78 78
  • info@kefaletsigortasi.com.tr

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Kefalet Sigortasının Avantajı Nedir?

Kefalet sigortası banka teminat mektubu ile aynı özelliklere sahip olmakla birlikte bankadan kullanılan mektuplar sigortalının kredi notlarında gayri nakdî kredi olarak görünüp teminat mektubu kullanan firmanın kredi limitlerinde daralmaya sebep olmaktadır. Teminat mektubu yerine kefalet sigortası düzenlendiğinde ise firmanın kredi limitlerinde gayri nakdî veya nakdî kredi kullanımı görünmeyeceği için firma bankadaki limitlerini asıl gerekli olan kredi kullanımı yönünde kullanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca kefalet senedi veren sigorta şirketleri kredi kullanım ücreti, limit tahsis ücreti gibi hiçbir ek ücret talep etmemektedir.

 

Kefalet Sigortası En Çok Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Kefalet sigortası konusu ve kapsamı itibari ile banka teminat mektubu verilen veya kabul eden her alanda kullanılabilir. Fakat kamu kurumlarının kefalet senetlerini kabul etmeleri zorunlu olmasına rağmen teminatı kabul eden özel sektör ise kefalet senedini kabul etmek veya ret etmek kendi inisiyatifindedir.

Kefalet Sigortası Maliyeti Nedir?

Kefalet sigortası maliyeti kefalet senedi düzenlenirken sigortalıdan alınan primler ve gereken durumlarda ipotek ve rehin için alınan masraflarıdır. Kefalet Sigortası Primleri kefalet senedi düzenlenecek sigortalının daha önceden sigorta şirketi ile çalışmaları, kefaletin senedinin geçici veya kesin olması, kefalet sigortası ihale için hangi kuruma verileceği gibi birçok etken dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Sigorta şirketleri kefalet senedi düzenlerken sadece mektup vadesi kadar sigorta pirimi alırken bankalar teminat mektubu vermek için mektup komisyonunun yanında hesap işletim ücreti, limit tahsis ücreti, limit kullanım ücreti gibi birçok ek kalem talep etmekte ve ayrıca ipotek ve rehin gibi işlemlerde alınan masraflar için sigorta şirketine göre daha yüksek rakamlar istemekte oldukları göz önüne alındığında kefalet sigortası banka teminat mektubu maliyetine göre daha düşük kalmaktadır.

Kefalet sigortası veren firmalar kefalet senedi düzenlemek ilk olarak talep eden şirkete ait aşağıda belirtilen belge ve mali verileri talep etmektedir. Kefalet sigortası şirketleri gerekli durumlarda ek bilgi ve belgeler isteyebilirler.

Lehtar Kurum Bilgisi

Kefalet Teminat Türü

Kefaletin Vadesi

İhale Tarihi

Kefalet Tutarı

Sigortalı / Borçluya Ait Bilgiler

Vergi Levhası

Ticaret Sicili Gazetesi

Vergi Beyannamesi

Mizan

Bilanço

Gelir Tablosu

Son İmza Sirküleri

Findeks Raporu

Kamu ihalelerinde kullanılmak üzere düzenlenen kefalet senedi örneği aşağıdaki gibidir.Kurumun talebine göre özel formatlarda kefele senedi düzenlenmesi mümkündür.

Nisan 2019 tarihi itibari ile Aksigorta şirketinin kefalet sigortası düzenleme ruhsatı bulunmamaktadır. İlerleyen tarihlerde şirket bu branşta faaliyet gösterebilir.

Kefalet sigortası kamu ihale kanununa göre kamu tarafından açılan bütün ihalelerde kefalet senetleri teminat mektubu yerine kullanılabilmektedir.

Kefalet sigortası primleri kefaletin vadesi ve kefalet tutarına göre hesaplanıp kredi kartından veya banka havalesi yoluyla kefalet sigortası yapan şirketler tarafından tahsil edilir.

Türkiye’de ihalelerde kefalet sigortasının tam anlamıyla  kullanılmasına 2018 yılında başlanmış olup henüz birkaç adet sigorta şirketinin kefalet senedi düzenleme ruhsatı vardır. Kefalet sigortasını  yapan sigorta şirketlerinin öncülüğünü  Quick Sigorta yapmaktadır.

Kefalet sigortası yapan sigorta şirketleri kefalet senedi talep eden firmaların mali kayıtlarını inceledikten sonra kefalet tutarı 500.000 TL ye kadar imza veya çek karşılığı kefalet senedi verebilmektedir.

500.000 TL yi aşan kefalet senedi talepleri için araç rehin veya ipotek karşılığı düzenlenmektedir.

Kefalet sigortası banka teminat mektubu ile birebir aynı özelliklere sahip olup kefalet sigortası kamu ihalelerinde banka teminat mektubu yerine kullanılabilmektedir.

Kefalet sigortası almak için acenteliğimizle irtibata geçmeniz ve gireceğiniz ihale ile ilgili bilgileri ne kadar teminat istediğinizi ve mali verilerini paylaşmanız ilk aşamada yeterlidir.

İnceleme aşamasından sonra kefalet senedinin hangi şartlarda verilebileceği bilgisi sizinle paylaşılarak kabul etmeniz durumunda belge düzenlenmektedir.

 

Geçici kefalet senedi almak için acenteliğimizle irtibata geçebilirsiniz

Düzenlenen kefalet senedinin vadesi tarihinden önce iade edilmesi sebebi ile prim iade yapılmamaktadır.

Kefalet sigortası düzenleme yetkisi olan şirketlerin hangileri olduğunu güncel listesine  https://www.hmb.gov.tr/sigorta-sirketleri  linke tıklayarak hazinenin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Toplam 1 sayfa içerik arasından 1. gösteriliyor