• 0312 473 78 78
  • info@kefaletsigortasi.com.tr

Kefalet senedi

Kefalet Sigortası Senedi Nasıl Alınır ?

Teminat mektubu yerine kefalet senedi almak isteyen işletmeler acentemizden veya web sitemizde yer alan formu doldurarak başvuruda bulunabilirler. Kefalet sigortası yaptıracak olan şirketlerin ilk olarak hesap özetleri, bilanço vb. olmak üzere şirketine ait finansal dokümanları sitemizde bulunan linke yüklemeleri ya da mail göndermeleri gerekmektedir. Finansal incelemeler yapıldıktan sonra sigorta şirketi varsa taleplerini iletecek mutabık.

Devamı

Kefalet Sigortası

05 Aralık 2017 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunda yapılan düzenleme ile  firmaların ihalelere katılırken banka teminat mektubu yerine kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerini sunmalarına imkân tanınmış ve ihalelerde teminat mektubu olarak Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerinin de verilebileceği.

Devamı

Kefalet Sigortası Nedir ?

Kefalet sigortasında sigorta şirketi, borçlunun sözleşmeden ve/veya kanundan doğan yükümlülüğünü yerine getirmemesi riskine karşı alacaklıya düzenlediği kefalet senedi bedeline kadar kefil olan bir sigorta türüdür ve geleneksel sigorta uygulamalarından ziyade banka teminat mektubuna alternatif bir finansal enstrüman.

Devamı

Kefalet Senedi

 28.11.2017 tarihinde 4734 sayılı Kanun’un 4. maddesinde yapılan değişiklikle teminat mektubunun tanımı genişletilmiş ve sadece bankalar tarafından.enen teminat mektupları değil, Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından kefalet sigortası kapsamında.enen kefalet senetleri de teminat mektubu kapsamında sayılmıştır. Dolayısıyla kefalet senedini; Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından.

Devamı